Prečo Váš tréning nefunguje? Už ste niekedy dokončili tréningový program bez výsledkov? Program, ktorý vášmu známemu priniesol obrovský progres, zatiaľ čo vy ste akurát tak stagnovali. Stalo sa Vám, že ste sa museli do tréningu niekedy nútiť, pretože pre vás nebol dostatočne motivujúci? Problém nikdy nie je v tréningu ani tréningovom programe, problém je v tom, že program nesadol vášmu neurologickému profilu. Každý z nás má určitý neurologický profil. Tento profil Vám presne povie, ako máte trénovať.
Každý z nás je individualita, každý sme iný, naša osobnosť je vytváraná všetkým, čo sa nám v živote stalo a rovnako našou výchovou.
- Okrem toho ale máme evolučne starší neurologický základ osobnosti, ktorý vzniká na základe našich génov.
- A práve vďaka kombinácii rôznych génov vznikajú rôzne NEUROTYPY alebo typy osobnosti. Každý neurotyp má silné aj slabé stránky osobnosti, a individuálne potreby z hľadiska tréingu (napr. že hodí sa pre nich iný typ tréningu), stravy, suplementácie a životného štýlu.
- Pokiaľ nerešpektujeme svoje individuálne potreby, stáva se neurotyp nevyrovnaným a prejavujú sa jeho nedostatky, hlavne v oblasti medziľudských vzťahov, životnej spokojnosti, psychickej výkonnosti a neskôr aj celkového zdravia.
- V posledných rokoch sa ukazuje, že kvalita stravy a nášho celkového životného štýlu má väčší podiel na našom psychickom zdraví a výkonnosti, ako sa myslelo.
- Cieľom neurotypingu je porozumieť vlastnej individualite a tomu, čím sa líšite od ostatných.
- Nejde o psychologický koncept. Váš profil určuje rovnováha NEUROTRANSMITTEROV, ktoré riadia všetko.
- Vďaka tomu tak môžete byť efektivnejší, výkonnejší a spokojnejší.
Neurotransmitery a vaša osobnosť - Osobnosť by vám mala dosť prezradiť o vašej rovnováhe neurotransmiterov - o tom, ktoré majú nízku hladinu a ktoré vysokú. Vaše chovanie je týmto dosť ovplyvnené. Preto sa hodnotí osobnosť každého športovca. Podľa výsledkov hodnotenia sa potom navrhuje tréning. Pokiaľ vám tréning nebude sedieť, budete z neho unavení, nebudete mať motiváciu, odozva stresu bude vyššia, a dokonca budete náchylnejší k zraneniu. Pokroky sa samozrejme taktiež nedostavia. Pre optimálne výsledky musíte trénovať podľa správneho neurologického typu.
Nervový systém - To on zodpovedá za zapojenie svalových vlákien a určuje, koľko ich dokážete stimulovať k rastu. Taktiež riadi koordináciu a výkon v tažkých cvikoch. Nervový systém riadi taktiež vašu motiváciu, odozvu na stres a množstvo energie, sústredenie a pracovnú kapacitu, ktorú budete v tréningu mať k dispozícii.
Kľúč k dobrému tréningu je prostý: trénujte tvrdo a sústredene. Pokiaľ vás program nemotivuje, dlho to nevydržíte. A aby to fungovalo, program musí sedieť vášmu neurologickému profilu. Keď sa vám toto podarí, zlepšia sa tým aj ďalšie aspekty vášho života.
Existujú všeobecne 3 hlavné typy - rozdelenie je založené na psychobiologickom modeli. Riadi sa hladinami určitých neurotransmiterov: dopaminu, serotoninu a noradrenalínu. (ale aj ďalších - GABA, acetylcholín, glutamát)
Typ 1: Tento typ má nízku hladinu dopamínu, vďaka čomu potrebuje zažívať niečo nové, aby bol stimulovaný. V podstate sú títo ľudia závislí na adrenalíne. Tomuto typu hovoríme dobrodruh.
Typ 2: Tento typ má nízku hladinu noradrenalínu (norepinefrín). Ten sa spája so sebevedomím a pocitom blahobytu. Takým ľuďom ide o odmenu, ktorá im hladinu norepinefrínu zvýši - a to od sociálnej odmeny (byť obľúbený) až po splnenie cieľov. Tomuto typu hovoríme závislý na odmene.
Typ 3: Tento typ má nízku hladinu serotoninu. Títo ľudia nemajú radi zmeny; majú radi opakovania až k dokonalosti, perfektnú techniku. Tento typ označujeme ako bezpečný.
To ale nestačí. Potrebujeme tých typov viac na základe podrobnejšieho a konkrétnejšie rozdelenia. Preto poznáme koncept aj s podskupinami - 5 typov podľa kanadského trénera Christiana Thibaudeaua - 1A, 1B, 2A, 2B a 3. (Bližšie info v sekcii ROZDELENIE NEUROTYPOV)
Každý z nás má určitý neurologický profil/typ. Tieto typy Vám presne povedia, ako máte trénovať, stravovať sa a žiť.
Fitness Terapia